30 септембар 2024

Evropski dan jezika 2024.

Ovogodišnji Evropski dan jezika obeležen je zanimljivim aktivnostima u nekoliko kikindskih škola.

Evropski dan jezika - 26. septembar, obeležili su u Osnovnoj školi „Ivo Lola Ribar“ slaveći vrednosti višejezičnosti, višekulturalnosti i tolerancije.

tekst i foto preuzeti sa fb stranice novokozaračke škole



Učenici i nastavnici jezika Osnovne škole „Sveti Sava“ su ovogodišnji Evropski dan jezika obeležili u znaku mira i prijateljstva, istovremeno istražujući jezička bogatstva kontinenta na kome živimo.

Najmlađi učenici su od svojih drugara širom Evrope naučili pozdrave i nekoliko lepih reči na španskom, italijanskom i turskom, a otpevali su im poznatu pesmu „Kad si srećan“ na srpskom jeziku. Njihovi malo stariji drugari su učestvovali u jezičkom izazovu, razmenili šifrovane poruke mira i snimili video poruke na srpskom i engleskom za učesnike eTwinning projekta Cultural Bridges Across Europe.

Centralni događaj organizovan je 25. septembra u školskoj trpezariji, gde su učenici V razreda, podeljeni u 6 mešovitih ekipa, učestvovali u različitim kvizovima opšte kulture i poznavanja jezika. Tom prilikom čuli smo i nekoliko reči na romskom, španskom, nemačkom i japanskom.  

Kao i ranijih godina, aktivnost se nalazi u Kalendaru inovativnih aktivnosti na zvaničnoj internet stranici Saveta Evrope i za nju se može glasati do 20. oktobra.

Dragana Videnov

Učenici Ekonomsko-trgovinske škole su u četvrtak, 26. septembra 2024. godine, uz instruktivni angažman bibliotekara Škole i profesora stranih jezika obeležili Evropski dan jezika.

Predstavnici Učeničkog parlamenta i učenice Dragana Mijandžić, Milica Đukić i Erika Gajer 4.1 su izradom panoa na temu: „Pričaj sa mnom“ ukazale na značaj učenja stranih jezika, uzajamnu povezanost naroda, multikulturalnost, poštovanje i negovanje običaja i tradicije, a pre svega očuvanja mira u Evropi i svetu.

Učenicima je bila ponuđena i kratka pitalica – „Da li znaš?“, a kao zajednički produkt svih učenika iznedrilo je mnogo lepih reči na stranim jezicima.

tekst i foto preuzeti sa internet stranice ETŠ


Društvo školskih bibliotekara Srbije i Društvo stranih jezika i književnosti Srbije uputili su zajednički poziv svim školskim bibliotekarima i nastavnicima stranih jezika povodom obeležavanja Evropskog dana jezika, 26. septembra.

Evropski dan jezika je inicijativa čiji je cilj promovisanje učenja jezika, a koju je, u saradnji sa Evropskom komisijom, pokrenuo Savet Evrope 2001. godine. Ovaj dan je simbolično obeležen i u našoj skoli. Ovaj događaj uprilučili su bibliotekarka škole Tatjana Ivetić i profesori Zorana Popović i Damir Pjotr Grošin. U školskoj biblioteci, održan je poetski čas. Učenik 4-1, Dragan Veličkov, čitao je svoju poeziju na engleskom jeziku, dok su učenici istog odeljenja, Kristijan Luco i Vasilije Čolak recitovali poeziju prvog nobelovca za književnost na engleskom jeziku, Radjarda Kiplinga. Učenik odeljenja 4-2 Adrian Bertući je recitovao pesme na italijanskom jeziku.

Dan je obeležila i poseta učenika Srednje škole „Miloš Crnjanski”. Učenica ove škole Jovana Grujić (4-1) imala je veoma zapažen i upečatljiv recitatorski nastup. Profesor Damir Pjotr Grošin takođe je ulepšao čas svojim kazivanjem poezije na ruskom jeziku. Ovim putem smo promovisali i saradnju između dve škole i širili svest o značaju i uticaju multijezičnosti. Cilj ove inicijative je obeležavanje Evropskog dana jezika, saradnja učenika, nastavnika i bibliotekara kroz zajedničke aktivnosti i promovisanje vrednosti višejezičnosti i višekulturalnosti.

Zahvaljujemo se učesnicima koji su učinili da kroz lepu reč, drugarstvo i zajedništvo obeležimo ovaj dan.

tekst i foto preuzeti sa internet stranice Tehničke škole
 
I ove školske godine smo, kao što radimo već više godina unazad, obeležile Evropski dan jezika. Ovoga puta nam je tema bila Natpisi u našem gradu na stranim jezicima. U aktivnost su bili uključeni i učenici i profesori. Prikupljeni materijal je odštampan i prikazan na panoima za sve jezike koji se uče u gimnaziji: engleski, italijanski, nemački i latinski.

Aleksandra Borovac, koordinator Stručnog veća stranih jezika
tekst i foto preuzeti sa internet stranice kikindske Gimnazije

PS Putem Izveštaja na stranici Društva školskih bibliotekara Srbije, koje je u saradnji sa DSJKS po šesti put  organizovalo obeležavanje Evropskog dana jezika, aktivnosti naših škola su se našle u društvu blizu 180 škola koje su ovom manifestacijom istakle značaj učenja više jezika.

25 септембар 2024

Izveštaj sa sastanka Aktiva

 Prvi sastanak u ovoj školskoj godini održale smo u utorak, 24. septembra, u učionici 3 CSU.

Razgovarale smo o uspesima đaka i nastavnika na različitim takmičenjima i pohvalile njihove rezultate, podelile iskustva sa Erazmus+ obuka i osvrnule se na korisne seminare i vebinare kojima smo prisustvovale prošle školske godine. Razmotrile smo predlog Aktiva direktora da se ujednače kriterijumi ocenjivanja u školama i popričale o izazovima sa učenicima koji rade po IOP-u. 


Što se aktivnosti u narednom periodu tiče, osim tradicionalnog obeležavanja Evropskog dana jezika, planirani su Dani italijanske kulture polovinom oktobra u Gimnaziji.

Na kraju druženja, iznet je predlog da sledeći sastanak održimo u kafiću kako bismo u još neformalnijoj atmosferi mogli da razmenimo ideje.

Ujedno poziv da svojim aktivnostima doprinesete da naš blog bude još bogatiji.

19 септембар 2024

Sastanak Aktiva

 Prvi sastanak našeg Aktiva u novoj školskoj godini održaćemo u utorak, 24. septembra, u učionici 1 CSU, sa početkom u 18.30.

Na sastanku ćemo se podsetiti realizovanih aktivnosti u prethodnoj školskoj godini, razgovarati o planovima za ovu školsku godinu, podeliti ideje za nove projekte i aktivnosti, i razmeniti iskustva i savete.

15 септембар 2024

Nacionalna eTwinning konferencija 2024.

Nacionalna eTwinning konferencija „Dobrobit u školama - temelj uspešnog obrazovanja” održana je u petak, 13. septembra uživo, u beogradskom Hotelu „M”, i onlajn.

Učesnici su imali prilike da čuju nešto više o godišnjoj temi, te načinima kako da unaprede dobrobit u svojim ustanovama i svom radu. Upoznali su se i sa primerima dobre prakse. Podeljeni u grupe, u zavisnosti od uzrasta dece sa kojom rade, učesnici su se upoznali sa osnovnim funkcijama virtuelnog radnog prostora eTwinning projekta i nekoliko digitalnih alata, a potom pristupili izradi plana projekta na temu održivog razvoja.


Tom prilikom, dodeljeno je 5 Nacionalnih nagrada i 239 Nacionalnih oznaka kvaliteta za virtuelne projekte sprovedene tokom prethodne školske godine.

Konferencija je akreditovana pod kodom 1209 i prisutni su dobili Uverenje o učešću. 

SATNICA

10 - 10.30 Uvodna obraćanja
10.30 - 11 Predstavljanje priručnika „Vaspitanje u funkciji dobrobiti i celovitog razvoja dece” - Snežana Vuković
11 - 11.20 Predstavljanje Erazmus+ projekta 
„How to strengthen the resilience and mental well-being of adolescents in the school environment” - Svetlana Aleksić
11.40 - 12.25 Dobrobit dece i nastavnika - Ana Mirković
12.25 - 12.45 Predstavljanje projekta „Natural is good, chemical is bad?” - Gordana Pešić i Marija Rakić-Ljubomirović
12.45 - 14 Ručak
14 - 15.30 Paralelne radionice: Upotreba IKT alata
16 - 17 Svečana dodela Nacionalnih nagrada i Nacionalnih oznaka kvaliteta za 2023/2024. godinu

snimak: Fondacija Tempus

14 септембар 2024

Godišnja doba i vremenske prilike

 U četvrtak, 12. septembra, nastavnica engleskog jezika Dobrislava Ružić i učiteljica Slavenka Rončević Bucalo iz OŠ „Đura Jakšić” održale su sa učenicima II razreda radionicu na temu godišnjih doba i vremenskih prilika. 

Cilj radionice je usvajanje vokabulara u vezi sa ovom temom na engleskom jeziku, a uz pomoć eko-materijala koji je donacija Playmais-a i Inspirative, učenici su kreirali vremenske prilike i predstavili svoja omiljena godišnja doba.

Ovo je jedna od 10 radionica koje su organizovane širom Srbije kako bi se kod najmlađih podigla svest o značaju ekologije i zaštite prirode korišćenjem prirodnog, biorazgradivog materijala.  

fotografije preuzete sa internet stranice OŠ „Đura Jakšić”

10 септембар 2024

Teachers' Digital Competence 4

  Od 15. jula do 4. septembra 2024. Evropska platforma za školsko obrazovanje organizovala je besplatni masovni otvoreni onlajn kurs na engleskom jeziku Empowering Learners (Osnaživanje učenika) koji je imao za cilj da pomogne nastavnicima da, upotrebom digitalnih tehnologija, stvore inovativnije okruženje za učenje i prilagode ga potrebama svojih učenika kako bi oni bili aktivniji.

Od polaznika se očekivalo da se upoznaju sa sadržajem četiri oblasti: Pristupačnost i inkluzija, Diferencijacija i personalizacija, Kombinovano učenje i Aktivno učešće učenika, da urade dva obavezna zadatka, te pregledaju radove troje kolega iz različitih država, oslanjajući se na rubrike, i daju konstruktivni komentar.

Svi polaznici koji su uspešno završili onlajn kurs dobili su elektronski Sertifikat sa 20 sati stručnog usavršavanja. 

Odabrani planovi časova mogu se pogledati ovde.

03 септембар 2024

Saznali - primenili 2024.

ZUOV raspisuje 14. Nagradni konkurs „Saznali na seminaru - primenili u praksi“, čiji je cilj razvijanje i promovisanje kulture primene znanja i veština razvijanih na obukama odobrenih programa stalnog stručnog usavšavanja.

Nagradni konkurs namenjen je svim vaspitačima, učiteljima, nastavnicima i stručnim saradnicima osnovnih i srednjih škola.

Radovi treba da budu inovativni, originalni, da se izdvajaju po ostvarenim efektima, održivosti, uključivanju partnera iz lokalne i/ili šire društvene zajednice. 

Rok za podnošenje radova putem onlajn obrasca je 31. oktobar 2024. godine. 

Baza radova prispelih na konkurs od 2011. godine nalazi se na zvaličnoj stranici ZUOV-a.