29 мај 2021

Digital Literacy and Online Safety

Od 19. aprila do 26. maja 2021. Evropska mreža škola (European Schoolnet Academy) je, u saradnji sa organizacijom Better Internet for Kids, organizovala besplatni masovni otvoreni onlajn kurs na engleskom jeziku Digital Literacy and Online Safety: How the Pandemic Tested Our Skills (Digitalna pismenost i bezbednost na inernetu: kako je pandemija testirala naše sposobnosti) koji je imao za cilj da pomogne nastavnicima i učenicima da prepoznaju i uspešno prevaziđu opasnosti na internetu.

Od polaznika se očekivalo da se upoznaju sa sadržajem četiri oblasti (Kako je pandemija uticala na onlajn život, Digitalna pismenost i dezinformacije, Onlajn prevare, Zdravi odnosi sa tehnologijom i internetom), predaju svoj akcioni plan, te pregledaju planove troje kolega iz različitih država.

Svi polaznici koji su uspešno završili onlajn kurs dobili su elektronski Sertifikat sa 16 sati stručnog usavršavanja.

14 мај 2021

HIPPO 2021 - kvalifikacije

Osnovna škola „Đura Jakšić“ bila je domaćin ovogodišnjeg HIPPO takmičenja za kikindske osnovce koji su 24. aprila sa velikom lakoćom pristupili izradi testova razumevanja teksta čitanjem i slušanjem, dok im je gramatički deo zadao manje muke.

Najbolje su se snašli i plasirali u polufinale:

  • Little HIPPO - 2. i 3. razredi: 
Teodora Petrov, OŠ „Đura Jakšić“ (mentor: Teodora Ristić) i Nikola Tomić, OŠ „Sveti Sava“ (mentor: Dragana Videnov)
  • HIPPO 1 - 4. i 5. razredi:
Vuk Radojčić i Vukašin Bucalo, OŠ „Đura Jakšić“ (mentor: Ivana Gligorin), Andrija Gligorin, Jovana Karić i Lara Avramov, OŠ „Sveti Sava“ (mentor: Dragana Videnov)
  • HIPPO 2 - 6. razred:
Đorđe Bajić, Lingua School (mentor: Temira Berbakov Vujović), Jovan Iličin i Zoltan Fekete, OŠ „Feješ Klara“ (mentor: Dubravka Živojinov) i Milana Stijelja, OŠ „Sveti Sava“ (mentor: Milica Poznanović)

  • HIPPO 3 - 7. i 8. razredi: 
Nemanja Đukić i Žarko Bosnić, OŠ „Đura Jakšić“ (mentor: Teodora Ristić)

10 мај 2021

Montesori metod u nastavi jezika

Tokom proteklog perioda nastavnice nemačkog jezika i srpskog jezika i književnosti održale su devet radionica u okviru projekta MADAD 2. Radionice su bile namenjene učenicima iz depriviranih sredina i učenicima sa smetnjama u razvoju, koji nastavu pohađaju po izmenjenom i prilagođenom programu. 

Kroz jezičke radionice, igru i korelativnu nastavu, nastavnice su sa učenicima radile na jačanju jezičkih kompetencija. Učenici su kroz različite igre, uz primenu Montesori pedagogije, savladali sopstvene strahove, ali i osnažili svoje receptivne i produktivne veštine. 

 

Nastava se odvijala dvojezično, na nemačkom i srpskom jeziku i zahtevala je od učenika dosta samostalnog rada, ali i međusobnu podršku pri izvršavanju nešto zahtevnijih zadataka. Na ovaj način učenici su pokazali napredak u učenju, ponašanju, ali i socijalnoj interakciji.

tekst i foto preuzeti sa sajta OŠ „Feješ Klara“