29 децембар 2019

Božićna predstava

Polaznici Kursa nemačkog jezika koji se održava u Osnovnoj školi „Feješ Klara” pripremili su jednu kratku božićnu predstavu na nemačkom jeziku. Kroz muziku, pesmu, recital i glumu obradovali su predstavnike i članove Nemačkog udruženja, roditelje i predstavnike škole i makar na trenutak dočarali duh Božića. Svečanost je održana 26. decembra u Kulturnom centru.

tekst i foto preuzeti sa sajta OŠ „Feješ Klara”

28 децембар 2019

Uloga eTwinning škola u školskim partnerstvima za razmene

U četvrtak, 26. decembra, u prostorijama Informativnog centra Fondacije Tempus u Beogradu, održan je skup na kome su zainteresovani vaspitači, nastavnici i stručni saradnici mogli da čuju nešto više o vezi između eTwinning i Erazmus+ projekata.

Ivana Mitrović je pojasnila kako obrazovno-vaspitne ustanove mogu da dobiju oznaku eTwinning škole, a potom je Nataša Vrapčević pričala o svojim iskustvima u Erazmus+ projektima. 

10 децембар 2019

Neka igra krene!

Udruženje nastavnika engleskog jezika ELTA organizovalo je u subotu, 7. decembra, na novosadskom Fakultetu za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić stručni skup „Neka igra krene! Aktivirajmo najmlađe učenike” (Game on! Engaging Young Learners) namenjen nastavnicima engleskog jezika koji rade sa mlađim uzrastom dece.

U svom plenarnom izlaganju Vera Savić je izvestila prisutne o ishodima serije seminara posvećenih projektnom učenju, dok je Aleksandar Ilić predstavio novine u Kembridžovim ispitima.
foto: ELTA

Prisutni su mogli da prisustvuju zanimljivim i korisnim radionicama 12 nastavnika, kao i da upoznaju Stefana Mitića - Tićmija i popričaju sa njim o temama koje se sreću u njegovoj knjizi „Ja sam Akiko”.
Skup je akreditovan i nosi 2 boda stručnog usavršavanja.

02 децембар 2019

Konkurs za pisanje sastava na nemačkom jeziku

Nemačko Udruženje „Maria Theresiopolis“ iz Subotice, uz podršku Ministarstva unutrašnjih poslova SR Nemačke (BMI - Bundesministerium des Innern, für Bau und Heimat), Grada Subotice i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice poziva učenike osnovnih i srednjih škola u kojima se uči nemački kao prvi ili drugi strani jezik na učešće na takmičenju iz nemačkog jezika.

1. KATEGORIJA – 5. i 6. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE
Učenici prave samostalno Power Point prezentaciju. Prezentacija treba da sadrži najmanje 5 slajdova i 50 reči (može da sadrži slike, tonski tj. video zapis). Teme su:
- Meine Schule (Moja škola)
- Meine Klasse (Moj razred)
- Das mag ich... (Volim...)
- Was ich bissher gelernt habe (Do sada sam naučio/la) ili
Učenici recituju pesmu na nemačkom jeziku, koju snimaju. Tema je slobodna.

2. KATEGORIJA – 7. i 8. RAZRED OSNOVNE ŠKOLE
Učenici pišu sastav. Dužina sastava je minimum jedna pisana stranica A4 formata.
Teme su:
- Meine Ferien (Moj raspust)
- Mein Traumberuf (Moj posao iz snova)
- Meine Nachbarn (Moje komšije)
- Das mag ich ... (Volim...) ili
Učenici pišu dijalog (može grupa učenika), koji snimaju. Teme sami biraju.

3. KATEGORIJA – SREDNJA ŠKOLA
Učenici pišu sastav. Dužina sastava je minimum jedna pisana stranica A4 formata.
Teme su:
- Meine schönsten Erinnerungen (Moje najlepše uspomene/sećanja)
- Meine Pläne für die Zukunft (Moji planovi za budućnost)
- Wie würdest du die Umwelt retten (Kako bi spasao životnu sredinu)
- Das mag ich ... (Volim...) ili
Učenici pišu dijalog (može grupa učenika), koji snimaju. Teme sami biraju.

Nagrade (Posebno za osnovne škole i za srednje škole):
1. nagrada: jednodnevni izlet u Beč za učenika pobednika i nastavnika nemačkog jezika
2. nagrada: jednodnevni izlet u Budimpeštu za učenika i nastavnika nemačkog jezika 
3. nagrada: jednodnevni izlet u Beograd godine za učenika i nastavnika nemačkog jezika 

Ostale nagrade:
- Knjige na nemačkom jeziku
- Društvene igre
- Poklon paketi knjižare „Stil B”
- Ulaznice u „Zoo Palić”
- Članske karte u Gradskoj Biblioteci grada Subotice
- Porodična pica i još mnogo manjih iznenađenja!

Pobednički radovi se u celosti objavljuju u trojezičnom časopisu NU „Maria Theresiopolis“ „Guck mal“ i na Facebook stranici udruženja.

Prezentacije i snimkove recitacija tj. dijaloga slati na e-mail adresu: maria.theresiopolis@gmail.com sa podacima: ime učenika, razred, škola i adresa, ime nastavnika i kontakt osobe u školi. Po odeljenju je maksimalan broj prezentacija 5. Učenik/ca sam/a pravi prezentaciju (ne u grupi)!

Sastave slati sa šifrom na adresu:
NEMAČKO UDRUŽENJE „MARIA THERESIOPOLIS“
(Takmičenje u pisanju sastava osnovna/srednja škola)
RUDIĆEVA BR. 2
24000 SUBOTICA

Sastav potpisati šifrom, u koverat pored sastava staviti zatvoreni koverat na kojem spolja piše šifra učenika, a koji unutra sadrži ime učenika, razred, školu i adresu, ime nastavnika i kontakt osobe u školi.

ROK ZA DOSTAVU RADOVA JE 9. 12. 2019. GODINE,
OBAVEŠTENJE O REZULTATIMA 16. 12. 2019.

25 новембар 2019

Zajedno učimo bolje

Osnovna škola „Sveti Sava” u Kikindi organizovala je svoju prvu konferenciju „Zajedno učimo bolje” u subotu, 23. novembra, u prostoru škole. 

Zainteresovani su mogli da prisustvuju plenarnim izlaganjima i nizu praktičnih, inovativnih prezentacija i radionica na različite teme: projektna nastava, vannastavne aktivnosti, inkluzivno obrazovanje, vaspitne situacije, didaktičko sredstvo, itd.
Metode i tehnike rada u savremenoj nastavi
 
Školsko forum pozorište
Tokeni prijateljstva
Zajedno kroz inkluziju
New Focus on Education

Montesori u učionici
Evropa na klik

Događaj je akreditovan od strane Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (kod 395) i svi učesnici su dobili zvaničnu potvrdu o prisustvu.

Više od 130 vaspitača, nastavnika razredne i predmetne nastave u osnovnim i srednjim školama, kao i stručni saradnici prisustvovali su konferenciji i ostavili pozitivne komentare.

18 новембар 2019

The English Book Day 2019

U subotu, 16. novembra 2019. godine, u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu održana je 14. konferencija The English Book Day Reach exceeding grasp. Teach enhancing  class. 

Lorena Roberts je pričala o strategijama učenja i procesu stvaranja Happy serije udžbenika. Dankan Ford (Duncan Foord) je pažnju posvetio motivaciji učenika, kako da se organizuju i vežbaju u školi i van nje. Fiona Mahlen (Mauchline) se okrenula različitim vidovima vizuelnih materijala koji dovode tinejdžere i adolescente u situaciju da kritički razmišljaju.  

Timetable
9 - 10 Registration
10 - 10.10 Opening speeches
10.10 - 11.10 Lorena Roberts: The thinking behind a winning formula 
11.10 - 12 Coffee break
12 - 13 Duncan Foorde: Give your teaching the coaching twist!
13 - 14.30 Lunch
14.30 - 15.30 Fiona Mauchline: Eyes open - What the eyes see? 
15.30 - 16.15 Raffle and feedback

17 новембар 2019

Podsticanje i razvoj misaonih veština

U subotu, 16. novembra, u kabinetu za engleski jezika Senćanske gimnazije, održan je seminar „Podsticanje i razvoj misaonih veština učenika kroz nastavu stranih jezika“.

Ljiljana Poša, autorka i realizatorka seminara, podsetila je prisutne nastavnike stranih jezika na glavne uloge obrazovanja, a potom govorila o izazovima savremene nastave i učenja, šta se to očekuje od nastavnika, a šta od učenika, koje su to veštine 21. veka i kako se one mogu razvijati. Podelila je pregršt zanimljivih i korisnih ideja za aktivnosti koje mogu doprineti razvijanju kritičkog razmišljanja i rešavanja problema, aktivnosti za misaono aktiviranje učenika i podsticanje radoznalosti i kreativnosti.

Seminar je akreditovan pod brojem 885 u Katalogu i nosi 8 bodova stručnog usavršavanja.

29 октобар 2019

A Trip Back in Time

https://elt.oup.com/feature/global/project_explore/competition?dm_i=1MVU,6J0S9,JJYPND,PXP88,1&cc=rs&selLanguage=enEncourage your students to work in a group (2 to 6 students) to create a poster that explains what life was like in 2000. Open the time capsules and answer these three questions on the poster:

1. What has changed in the world?
2. What has stayed the same?
3. What three things are most important in your life today, and why?

The poster can be hand-drawn, made on a computer, or with real photos. If your students use real photos, you should submit Parental Consent Forms for all students that appear in the photos.

Complete the online form by 6 March 2020!

20 октобар 2019

Jezici spajaju

Ovogodišnju proslavu Evropskog meseca jezika u Osnovnoj školi „Sveti Sava” obeležilo je nekoliko aktivnosti. Tokom septembra meseca mlađi učesnici međunarodnog iTvining projekta su sa nastavnicom engleskog jezika snimili video poruke, pisali razglednice, bojili zastave različitih evropskih država i učili kako se kaže zdravo i broji do 10 na raznim jezicima. 

Stariji učesnici iTvining projekta su učestvovali u zanimljivim jezičkim izazovima. Na posebno osmišljenim panoima sa konturama različitih država Evrope, učenici su, u vidu mape uma, dopisivali reči koje ih asociraju na predstavljene države. 

Ekipe učenika različitih generacija su proverile svoje znanje u kvizovima „Pogodi jezik” i „Pitalice”. Pitanja su bila podeljena po oblastima: književnost, umotvorine, likovna umetnost, muzika i sport. Oprobali su se i u asocijacijama, brzalicama i u igri „Spajalice” gde je trebalo da povežu izraze na engleskom sa njihovim ekvivalentima u srpskom jeziku. Takmičari su bili posebno motivisani i pokazali su odlično znanje. Slavlje su obogatili učenici koji su govorili stihove na grčkom, španskom i kineskom jeziku. 

Aktivnost se prvi put našla u kalendaru aktivnosti koji je Mensa Srbije organizovala povodom Dana inteligencije.

05 октобар 2019

2020 Pearson English Teacher Award

Win a trip to IATEFL (UK) or TESOL (USA) in 2019 with the Pearson ELT Teacher Award!

To enter, simply submit a 3-min video of yourself describing an experience you've been able to share with other teachers that has made a difference, and how your English teaching has enabled you to make a difference to students' lives.

Competition closes on 10 January 2020.

04 октобар 2019

Prezentacija FLEX programa

Branislav Nolin, učenik IV razreda kikindske Gimnazije „Dušan Vasiljev, nedavno se vratio iz Sjedinjenih Američkih Država gde je, kao stipendista FLEX (Future Leaders Exchange) programa Vlade Sjedinjenih Američkih Država, proveo 10 meseci na razmeni. 

Tim povodom je u četvrtak, 3. oktobra, u medijateci Gimnazije „Dušan Vasiljev organizovana prezentacija za sve zainteresovane učenike VIII razreda kikindskih škola. 

Na početku druženja, Branislav je predstavio FLEX program Vlade SAD-a koja stipendira učenike iz celog sveta, objasnio kriterijume i način prijavljivanja, kao i testiranja. Pojasnio je šta obuhvata stipendija i podelio nekoliko saveta kako da zainteresovani što bolje popune prijavu.

Potom je prisutne upoznao sa svojom američkom porodicom-domaćinom i drugarima koje je upoznao.  Predstavio je školu sa više od 3000 đaka gde svako dobije svoj laptop i pravi svoj raspored časova. Branislav je tu pohađao IV godinu i na kraju prisustvovao ceremoniji dodele diploma kakvu je viđao samo u filmovima.  Pričao je i o gradu u kojem je živeo, svom volonterskom radu, obilasku nekoliko saveznih država tokom prolećnog raspusta. Strpljivo je odgovarao na pitanja đaka koji su se interesovali za američke zakone, školske predmete, vannastavne aktivnosti i još mnogo štošta. Iznenađenje je izazvao podatak da se za prepisivanje ili varanje na ispitu/testu izbacuje iz škole. 

Branislav nije krio svoje zadovoljstvo što mu se ostvario san da poseti Sjedinjene Američke Države, bolje upozna tamošnji obrazovni sistem, znamenitosti i kulturu ove prekookeanske zemlje. Poželeo je svojim mlađim drugarima da i sami dožive nešto slično.

30 септембар 2019

Digitalni čas 2019.

Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija raspisuje Nagradni konkurs za nastavnike osnovnih škola „Digitalni čas“ u školskoj 2019/2020. godini, čiji je cilj podsticanje upotrebe informacionih tehnologija kao nastavnih sredstava, odnosno upotreba informacionih tehnologija koje su primenljive u nastavi i ujedno usklađene sa zadacima i ciljevima časa.

Nagradni konkurs namenjen je svim predmetnim i razrednim nastavnicima osnovnih škola čiji je osnivač Republika Srbija.

Rad treba da sadrži:
– prikaz jedne nastavne jedinice čiju realizaciju prati upotreba informacionih tehnologija kao nastavnog sredstva i
– prikaz aktivnosti realizovanih tokom određenog vremenskog perioda gde je IKT stavljen u funkciju rešavanja određenog, ranije uočenog, vaspitno-obrazovnog problema (npr. disciplina, motivacija, pažnja, odsustvo).

Prijava za učešće na konkursu i podnošenje radova i multimedijalnih materijala vrši se na veb strani: http://digitalnicas.mtt.gov.rs počev od 30. septembra 2019. godine

Rok za podnošenje radova je 18. oktobar 2019. godine.

28 септембар 2019

Evropska jezička oznaka

Fondacija Tempus je prvi put ove godine dodelila Evropsku jezičku oznaku i pohvalnice najinovativnijim i najkreativnijim projektima iz oblasti nastave i učenja jezika. Svečanost je upriličena 26. septembra u beogradskom Info centru Fondacije Tempus.



Konkurs je sproveden uz podršku MPNTR-a, ZUOV-a, Francuskog instituta, Gete instituta, Italijanskog instituta za kulturu, Instituta Servantes i Britanskog Saveta.

Primeri projekata koji su dobili Evropsku jezičku oznaku ili pohvalnicu objavljeni su u onlajn bazi primera dobre prakse.

Evropska jezička oznaka postoji u Evropi od 1999. godine, a od 2014. godine deo je Erazmus+ programa.

27 септембар 2019

Iskustvo sa razmene

Branislav Nolin, učenik IV razreda kikindske Gimnazije nedavno se vratio iz Sjedinjenih Američkih Država gde je proveo godinu dana na razmeni. 

Sledi intervju sa Branislavom preuzet sa sajta Gimnazije:

INTERVIEW  WITH  BRANISLAV  NOLIN,  OUR  EXCHANGE  STUDENT  IN  USA

1. Why did you decide to go on an exchange?
I always had a passion for meeting new people from different countries and, also, listening to all the stories they had about their journeys and all the international experiences, but I never actually had a chance to travel as much as I wanted to. The stories were my main source of knowledge about some places, people or cultures. And that’s why, at one point of my life, I made that crazy decision to be an exchange student.

2. What was the process of going to the USA like?
The program I was on is a US government sponsored program, so it wasn’t so easy to get in, as the acceptance rate is only 2%. I had to go through a lot of rounds of testing, which included interviews, proving English language skills, writing essays and also the longest application I ever had to fill in my whole life. In the end, I never regretted spending that much time on it, because it was totally worth it.

3.  How did you prepare yourself for being away from home?
I don’t think there’s actually a way to prepare yourself, but even if you wanted to, in my case, I didn’t have time to prepare myself because going to America was my dreams coming true. The only thought I had before departing was: “Just put me on a plane, I wanna go”.

4.  What were your expectations about the US before your departure?
When you get into the program, you get told that you shouldn’t have any expectations because they’re bad for a good start, but as a human it’s impossible to have none. Even though I was trying to minimalize them, as much as possible, there were still some. I thought that American high schools and people would be the same as in movies, but it came out to be wrong. I didn’t expect everything to be so big and spread out, and I also thought that American families would be stricter and more formal than Serbian, and that there would be way more rules and chores.

5.  What was your first impression after you arrived there?
For the first few days, I had my, as I would call them, tourist lenses on, and was looking at America through them. I didn’t really think about the things going on. I was just looking at physical differences, for example, how roads or cars are way bigger than ones in my country.
The very first thing that I loved about America is their idea of patriotism-the first weekend I was in the US we went to the State Fair and there were probably 30,000 people in a really small place, so it was pretty loud and crowded. At one moment, while we were walking, everybody just stopped and it was so quiet that I was wondering what was going on, but I was told that they were about to sing the Anthem, as they do before every major and minor events.
One more thing I really liked about Americans is their smiles and kindness, because they tend to smile way more than Serbian people do.

6.  How did you get used to your new study and living environment?
When you go there, you have to realize that you’re the one being different and that you’re the person that is supposed to change and accommodate to the environment, not to the people that live there. Second of all, you also have to stay open-minded all the time, especially for changing the way you do things, even though you’ve been doing them the same way for your whole life. What helped me a lot in the beginning was copying what other people did-I would just imitate the American people and try to fit in, and of course, ask a lot of questions. For most of the time there’s something you don’t understand and something you don’t know, and then you simply have to ask a lot of questions, like I did. Another important thing is to realize that you’re there to make mistakes and learn from them.

7.  What was it like to study in Ankeny compared to Kikinda?
One of the good things in American schools is that teachers are usually not so strict as the Serbian ones and tend to have way friendlier approach. There are no books or notebooks because everything is digitalized. You have a laptop you get from the school where you do your essays, homework and quizzes. You get half an hour for lunch and you can arrange your own schedule, which I think is really important for a teenage, because you get to actually discover what your likes and dislikes are.
Negative sides of American schools are that you have the same schedule every single day, which can be a bit boring, and that there’s no afternoon shift. You also have to stay at school for a really long time, because you have eight class period every day.

8.  Were you homesick? Are you nostalgic about the US now that you are back in your country?
Of course, it’s impossible not to be homesick when you don’t have your parents or old friends beside you, but for me it was only the positive nostalgia. While I was in the US, I missed my friends and family the most, but there were some moments when I missed our food, smells, or just speaking Serbian. What I‘m most nostalgic about right now is speaking English all the time, but, of course, I also miss my friends, school and my host family.

9. How did you get used to American food? Are there big differences between American and Serbian cuisines?
It’s known worldwide how sweet American food is, even though it’s supposed to be savory. I did get used to American food with some difficulty, but not a lot. The reason for that is that most of the time you eat processed food, junk food, something from McDonald’s, Casey’s or Dairy Queen. Even when your host mom comes home after work and says that she’s going to make dinner, you don’t eat something cooked. She just grabs something out of a box or a can, and puts it in the microwave, and that’s your dinner.
There is one funny story about my first food shock. It was around Thanksgiving time and I hadn’t eaten cornbread for 4 months, even though it’s something I really enjoy. My host mom made it for me, and I was so excited about it. But, when I took the first bite of it, it was sweet, it tasted like a cake, so I just spat it out.

10.  Are there any challenges of being an exchange student?
I would certainly say yes, because when you go abroad you don’t know anybody and the biggest challenge you get is to make a life out of nothing. You have to turn strangers into your family and you have to make friends. You have to accommodate to a different language, which can be hard even if you speak good English, or to get used to a different culture. What I think is the most difficult thing when you’re an exchange student, and the thing you have to get used to, is when you actually get back home, because you don’ have THE home anymore, but you just want to be in both places at the same time, as you have two separate lives.

11. What activities did you do or join while studying abroad?
I had several extracurricular activities and I had some activities with my host family. The most important activity I did with my host family was Boys Scouts, because both of my host brothers are members, and I also found good friends over there. I participated in Model UN, where I won the first award in the state. The third activity, which was also really important and I loved, was volunteering. In America, it’s something everybody does, as it’s nice to help other people. Besides more than 150 hours of volunteering, I was building a prop airplane with my friends.

12. What was the most dangerous thing that happened to you in the  US?
As my host family used to say, in America you get the right of free choice, so you choose if you want to be safe or not. For most of the time I was giving my best to stay safe, but as a teenager, I also had to try some dangerous stuff. So, one night I had a  group of friends coming over and we were making s’ mores, and then we needed some more marshmallows. Therefore, we went to Hy-Vee in a car and we were speeding–around 35 mph more than the limit. At one point, the stop light turned red, and we barely slowed down before crashing on the interstate.

13. What are your plans now when you are back in Serbia? Do you have ambitions to continue your education in the US?
Of course, I’m continuing to cooperate with American Councils, the organization that helped me get to America, and I’m working on my career with them. As well, I have one more year left of high school and then I have my college, which I wanted to do in America, but it gets really expensive and complicated to get there, so I decided to stay in Europe for my Bachelor’s degree. But, one day, I hope I’ll go back to the US for my Master’s.

14. What have you gained from participating in the exchange program?
I gained a lot of friends, a lot of experiences, saw so many things, and learned something new. I think I grew up as a person, matured a lot and got prepared for the life that’s in front of me. I learned to appreciate the small moments, and that every single thing you do can change your whole life path.

15. What is your advice to students who are planning to study abroad?
To all of the future exchange students I would say:
Do not doubt yourself if you are ready to go or not,
Do not think about losing anything, because you’re going to gain way more than you can potentially lose,
Ask a lot of questions because that’s the only way to learn something and to get accommodated,
Always be open minded and ready not to be right all the time,
Talk to former exchange students because they have been through all you can be going through, so they know all the tips.

For more information on FLEX exchange programme:
1) http://ac-see.org/new/flex-program/
2) http://discoverflex.org/
INTERVIEWERS:   Sara BALAŽ and Mina ŠIPKA, class II-2
Edited by: Dragana Bursać Ivetić, English teacher

20 септембар 2019

Izveštaj sa sastanka Aktiva

U četvrtak, 19. septembra, u klubu Centra za stručno usavršavanje održali smo prvi sastanak u ovoj školskoj godini.



Na sastanku smo izneli predloge o aktivnostima u narednom periodu, obeležavanju Evropske nedelje stranih jezika i obeležavanju godišnjica od rođenja poznatih ličnosti.

Bilo je reči i o stručnom usavršavanju, a spisak seminara za koje smo zainteresovani prosleđen je CSU:

Izneta je zabrinutost zbog smanjenja broja časova stranog jezika u gimnazijama.

Dogovor je da sledeći sastanak organizujemo novembra meseca.

14 септембар 2019

2020 Reach Cambridge Competition

https://www.reachcambridge.com/scholarship-essay-competition
Calling all academically excellent students aged between 15 and 17!

Answer the essay question: “What is the primary issue facing society today and what can we do to effect positive change in this area?” and you could win a scholarship prize for the 2-week Spring or Summer Programmes in 2020.

Careful argumentation, clear structure and personality of the essay (up to 750 words), as well as the letter of recommendation supplied by the school and the short video personal statement (up to 3 min long) will be taken into account when judging the essays.

The 2020 Scholarship Essay Competition closes on 17 November 2019.

13 септембар 2019

Sastanak Aktiva

Prvi sastanak Gradskog aktiva u novoj školskoj godini održaćemo u četvrtak, 19. septembra, od 19 sati, u učionici 3 CSU.

Predloženi dnevni red:
1. Stručno usavršavanje (pogledajte još jednom ponudu u Katalogu, pa da obavestimo CSU o našim željama),
2. Plan rada (razmislite o tome kako da obogatimo svoje aktivnosti),
3. Razno.

09 септембар 2019

Nacionalna eTwinning konferencija 2019.

Godišnja eTwinning konferencija „Razvijanje ključnih kompetencija putem eTwinning projekata”, održana u petak, 6. septembra 2019. godine, u Beogradu, okupila je veliki broj zaljubljenika u virtuelne projekte.

U plenarnim izlaganjima bilo je dosta reči o ključnim kompetencijama, kako su uobličene, kako se prate isl. da bi se kasnije učesnici, podeljeni u grupe po uzrastu dece sa kojom rade, upoznali sa primerima dobre prakse i pristupili izradi predloga mogućih projekata koji bi trebalo da kod učenika razviju ključne kompetencije.
Ivana Vulić
Gordana Čaprić

Dobrinka Kuzmanović
Dobitnicima 20 eTwinning oznaka za škole i 309 Nacionalnih oznaka kvaliteta uručene su nagrade.


Program
10.00-10.30 Registracija učesnika
10.30-11.00 Uvodna obraćanja
11.00-11.15 Evropski okvir ključnih kompetencija za celoživotno učenje - Ivana Vulić
11.15-11.30 Pauza
11.30-12.00 Razvoj, primena i praćenje međupredmetnih kompetencija u Republici Srbiji - Gordana Čaprić
12.00-12.30 Šta je ključno u ključnim kompetencijama: razvoj digitalne kompetencije u školskom kontekstu - Dobrinka Kuzmanović
12.30-13.30 Ručak
13.30-15.00 Dodela eTwinning oznaka za škole i eTwinning nacionalnih oznaka kvaliteta
15.00-15.30 Pauza

15.30-17.00 Osmišljavanje eTwinning projekata sa ciljem razvijanja ključnih kompetencija kod učenika

24 август 2019

Project Work in ELT

Već tradicionalno, pred početak školske godine, Pearson i Akronolo su organizovali seminar za nastavnike engleskog jezika. 

Rob Din (Rob Dean) je u uvodnom delu pričao o projektnoj nastavi, prednostima, poteškoćama i kako ih otkloniti. Pokazao je nekoliko zanimljivih primera iz udžbenika, a potom je pažnju posvetio značaju izučavanja kulture u nastavi engleskog jezika, kulture samih đaka, zemlje čiji jezik uče, ali i drugih naroda.

Agenda:
11:00 - 11:30 Registration
11:30 - 12:50 Projects without Pain
12:50 - 13:20 Break
13:20 - 14.20 Culture and Language - There’s More to it than Red Buses and Five O’clock Tea!

Seminar je održan 23. avgusta na Fakultetu „Dr Lazar Vrkatić“ u Novom Sadu.

13 јул 2019

Montesori metod u nastavi jezika

U Ćita di Kastelu, gradu u Italiji, 1. jula 2019. godine započet je kurs/obuka „Montesori metod u učenju jezika u radu sa decom uzrasta do četrnaest godina” (MMC – The Montessori Method for Children in Language Training) kojem su prisustvovale tri nastavnice OŠ „Feješ Klara”. Cilj obuke bio je stručno usavršavanje, razvijanje ličnih potencijala, jačanje jezičkih veština, kao i razmena iskustava sa kolegama iz drugih zemalja.

Prvi dan kursa bio je namenjen predstavljanju zemlje i škole iz koje dolaze članovi kursa, kao i uvodnom predavanju o Mariji Montesori – njenom životu i ranim pedagoškim opservacijama.

Drugi dan kursa obuhvatao je teorijski deo M.M. pedagogije (oosnovne karakteristike, pravila ponašanja u učionici, odnos nastavnik–učenik, 12 Montesori principa, Montesori materijal, predstavljanje materijala i sl.).

Tokom trećeg dana kursa, nakon podrobnije analize 12 Montesori principa, za sve učesnike kursa upriličena je poseta muzeju Marije Montesori, nekadašnjoj školi i fabrici tekstila.

Četvrti dan je bio predviđen za slobodne aktivnosti, te su učesnici obišli Peruđu i Bolonju.

Peti i šesti dan obuke u okviru Erazmus + projekta posvećen je izradi i praktičnoj primeni Montesori materijala. Učesnicima su predstavljeni Montesori materijali koje škola Linqua piu koristi u svakodnevnom radu, te i osobenosti rada sa takvim materijalima. Pažnja je usmerena na praktičnost u izradi materijala. Nakon toga, svako od učesnika je imao priliku da isproba dati materijal i predstavi ga ostalim članovima. Krajnji ishod podrazumevao je izradu sopstvenog Montesori materijala i pripremu za rad sa decom po završetku seminara.

Poslednji dan kursa bio je namenjen sumiranju utisaka i izvođenju završnih aktivnosti, dodeli sertifikata i evaluaciji naučenog.

Nakon iskazanog oduševljenja samim kursom i predavačima, usledilo je oproštajno druženje, gde su se izrodile neke nove ideje i partnerstva za buduće aktivnosti.

tekst i foto preuzeti sa sajta OŠ „Feješ Klara”

01 јул 2019

PDW Sarajevo 2019

U Sarajevu je 27-29. juna održana Regionalna konferencija za eTwinning ambasadore iz Slovenije, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. Bila je ovo prilika da se ambasadori bolje upoznaju, razmene iskustva, dogovore o budućoj saradnji... 
Organizovane su i zanimljive radionice kao i rad u međunarodnim grupama na projektnim kompletima koji su predstavljeni poslednjeg dana konferencije. 
 

Susret je upotpunjen posetom starom gradu i vožnjom žičarom do Trebevića.