Dobrodošli na blog Aktiva nastavnika stranih jezika koji rade u kikindskim školama! Sa ponosom predstavljamo naš onlajn portfolio. Ovde možete pronaći informacije o našim aktivnostima, našim i uspesima naših đaka, obaveštenja o konkursima, kao i izveštaje sa različitih oblika stručnog usavršavanja. Naš cilj je da inspirišemo i podržimo sve nastavnike stranih jezika u njihovom profesionalnom razvoju.
21 децембар 2018
Božić u Engleskoj i Srbiji
15 децембар 2018
Priča se nastavlja
foto: focusmediapro.rs |
14 децембар 2018
The Ancient Statue
10 децембар 2018
Konkurs za pisanje sastava na nemačkom jeziku - rezultati
foto: SSŠ „Miloš Crnjanski“ |
Uspešni su bili i mlađi učenici: Dajana Malogajski iz OŠ „Vasa Stajić“ iz Mokrina (mentor: Boriška Biber Ristić) - nagrađena knjigom, Kristijan Olah iz OŠ „Feješ Klara“ (mentor: Milena Vukašinović) - nagrađen društvenom igrom i Doroteja Grastić iz SSŠ „Miloš Crnjanski“ (mentor: Snežana Vlajkov) nagrađena knjigom.
05 децембар 2018
Creative Methodology
9.15 - 9.30 Registration
11.15 - 12.45 From reading and writing to creative tasks
13.15 - 14.45 Teaching grammar and vocabulary creatively
15.00 - 16.30 Putting life into course books
16.30 - 16.45 Evaluation and Certificates
04 децембар 2018
Put oko sveta
foto: OŠ „Đura Jakšić” |
30 новембар 2018
Neformalno obrazovanje
U okviru projekta ERAZMUS + koji se bavi profesionalnim razvojem zaposlenih u obrazovanju održan je od 16. do 23. novembra 2018. godine u Vajmaru seminar na temu „Neformalno obrazovanje“. Autori i realizatori seminara su akreditovani treneri Aleksej Stepanov i Vele Georgiev.
Na seminaru je učestvovalo pet nastavnika Gimnazije „Dušan Vasiljev“ iz Kikinde: Ibojka Tot, prof. sociologije, Branislava Vujović, prof. engleskog jezika, Jelena Ciganović, prof. likovnog vaspitanja, Snežana Sovilj, prof. matematike i Dubravka Vojvodić, prof. srpskog jezika i književnosti.
Putovanje je započelo u petak, 16. 11. 2018. godine u 8.30, nastavilo se letom iz Beograda za Berlin u 12.40 u društvu vođe seminara Alekseja Stepanova, a zatim vozovima do Erfurta i Vajmara gde smo na odredište, u Centar za obrazovanje i vaspitanje mladih stigli u 21.30 i upoznali drugog trenera(fasilitatora) Veleta Georgieva koji je, uz srdačnu dobrodošlicu, pružio osnovne informacije o pravilima ponašanja, kućnom redu Centra i satnici za sutrašnje aktivnosti.
Nakon dogovora o organizaciji rada i okvirnog plana aktivnosti, prvog dana je realizovan obilazak znamenitosti Vajmara (trgovi, Šilerova ulica, Gradska kuća, spomenici Geteu, Šileru, Herderu…), a u popodnevnim časovima su održane dve sesije na kojima se razgovaralo o očekivanjima polaznika od seminara i o prednostima i nedostacima formalnog obrazovanja.
Drugog dana su održane četiri dvočasovne sesije na kojima se govorilo o vrstama obrazovanja u savremenom svetu, formalnom, neformalnom i informalnom, kako ih razgraničiti, definisati i koji cilj pred svaki od njih postaviti. Pauza je iskorišćena za obilazak Vajmarskog parka u kom su smeštene Geteova bašta i Rimska kuća.
Naredni dan je protekao na sličan način, u intenzivnom radu u učionici. Govorilo se o prednostima i nedostacima svakog vida obrazovanja, zatim o metodama, oblicima i aktivnostima neformalnog obrazovanja, a sve to potkrepljeno je brojnim primerima, dovođeno u vezu sa objektivnim okolnostima u kojima se nastava odvija u školama u Srbiji. Diskutovalo se o primenljivosti pojedinih radionica u postojećim uslovima.
Sutradan je realizovana poseta školi u Erfurtu, u kojoj je bilo moguće videti kako neformalne metode žive u praksi. Tokom obilaska škole, upoznali smo njene resurse, način organizacije prostora, način organizacije i izvođenja nastave. Popodne je proteklo u obilasku znamenitosti grada ( Luterov spomenik, crkve, trgovi, mostovi…).
Sledeći dan je obuhvatio prezentaciju o učenju i pamćenju, a zatim se pristupilo konkretizaciji i primeni naučenog tj. izradi priprema u kojima se primenjuju neformalne metode u formalnom obrazovnom procesu pa je svaki nastavnik u okviru svog predmeta i nastavne jedinice birao i veštinu koju će razvijati ovakvim pristupom . Planirano je da rezulati rada budu prezentovani kao ugledni časovi u Gimnaziji u narednom periodu.
Pošto se u Centru održavao seminar za veliki broj dece srednjoškolskog uzrasta iz Italije, ali i okolnih mesta, pozvani smo da narednog dana učestvujemo u radionicama sa različitim temama ( savremeno ropstvo, predrasude, položaj Sirijki –istine i laži …), što se pokazalo kao izuzetno i dragoceno iskustvo. U popodnevnim časovima posetili smo Geteovu i Šilerovu kuću i muzeje, a potom je održana sesija na kojoj su razmenjeni zapažanja i utisci sa radionica.
Za poslednji dan seminara predviđen je odlazak u logor Buhenvald i obilazak spomen-kompleksa. Popodne je proteklo u prezentovanju ideja za ugledne časove, evaluaciji i dodeli sertifikata, a sutradan u ranim jutarnjim časovima smo napustili Centar.
Seminar je dobro osmišljen, intenzivan i inspirativan. Sesije su se odvijale u podsticajnoj i neopterećujućoj atmosferi, rad u maloj grupi omogućio je pun izraz polaznicima seminara, širinu u učestvovanju u aktivnostima i razmeni ideja u ambijentu otvorenosti i prisnosti, a vođe seminara su, uprkos svojim mladim godinama, pokazale visok stepen znanja i veština, izuzetan profesionalni stav, ali i spremnost da otklone ili preduprede sve eventualne teškoće u radu i da, na uštrb svog slobodnog vremena, učestvuju u neobaveznim aktivnostima (posete muzejima, obilazak spomen-kuća…) tako da su u završnoj evaluaciji dobili veoma povoljne (zaslužene) ocene i kritike.
Zbog svega navedenog predlažemo nastavak saradnje.
tekst preuzet sa sajta Gimnazije
29 новембар 2018
Lifting the book from the page
Timetable
27 новембар 2018
Headway Scholarship 2019
Create a short diary that recaps three consecutive Headway lessons with the same class. Explain how you build on the material, make it your own, and adapt it to your students' needs.
The competition closes on 8 February 2019.
25 новембар 2018
Konkurs za pisanje sastava na nemačkom jeziku
(Takmičenje u pisanju sastava osnovna/srednja škola)
RUDIĆEVA BR. 2
24000 SUBOTICA
24 новембар 2018
eTwinning radionica
Zainteresovane učiteljice i nastavnice kikindskih osnovnih škola mogle su da se detaljnije upoznaju sa radom na eTwinning portalu, kako da pokrenu projekte, podstaknu učenike da se aktivnije uključe u rad, kako da dokumentuju tok i rezultate projekta, apliciraju za oznake kvaliteta i još mnogo štošta. Preneta su im i iskustva u radu sa različitim web alatima kojima mogu da unaprede svoje i digitalne kompetencije svojih đaka.
Da podsetimo, eTwinning internet portal je deo Erazmus+ programa Evropske unije koji omogućava zaposlenima u obrazovno-vaspitnim ustanovama Evrope da zajednički osmišljavaju i sprovode projekte, razmenjuju ideje i primere dobre prakse, povezuju učenike, obogaćuju nastavu i unapređuju međupredmetne, jezičke i digitalne kompetencije. Virtuelni eTwinning projekti su odličan primer projektno-orijentisane nastave koja je uvedena u škole ovog septembra.
22 новембар 2018
04 новембар 2018
Elementi kulture
foto: CSU |
foto: CSU |
27 октобар 2018
Glumice
12 октобар 2018
2019 Reach Cambridge Competition
05 октобар 2018
2019 Pearson English Teacher Award
To enter, simply submit a 3-min video of yourself describing how you inspire your students to dare to learn, and what your greatest achievements are in transforming your students in their English language journey.
Competition closes on 4 January 2019.
01 октобар 2018
28 септембар 2018
Evropski dan jezika 2018.
U sredu, 26. septembra, organizovano je druženje sa predstavnicima škola: „Milivoj Omorac”, „Ivo Lola Ribar”, „Vuk Karadžić”, „Feješ Klara”, „Jovan Popović”, „Žarko Zrenjanin” i „Dušan Vasiljev”. Petočlane ekipe su proverile svoje znanje u kvizovima „Ko to tamo govori?” i „Koliko poznajete Evropu?” na engleskom jeziku i kvizu „Pitalice” na srpskom jeziku. Takođe, imale su priliku da provere koliko su im poznate skraćenice na engleskom jeziku. Slavlje su obogatili učenici III razreda koji su otpevali pesme na engleskom jeziku, učenik IV razreda koji je govorio stihove na španskom jeziku, te učenici završnih razreda koji su odsvirali kompozicije na gitari i flauti. Program je završen nastupom mladog rok benda Devils.
20 септембар 2018
Digitalna učionica
13 септембар 2018
Izveštaj sa sastanka Aktiva
foto: CSU |
foto: CSU |
Kada je u pitanju stručno usavršavanje, dogovorili smo se da CSU obavestimo da smo zainteresovani za jednodnevne seminare (858, 868, 874 su neki od njih).
U toku je prijavljivanje za besplatnu konferenciju/obuku u organizaciji Fondacije Tempus:
- Metodika nastave stranih jezika u radu sa odraslim polaznicima 1. i 2. oktobra - prijave do 20. septembra;
- Razvijanje jezičkih kompetencija kod učenika srednjoškolskog uzrasta 3. i 4. oktobra - prijave do 20. septembra.
Napominjem da refundiraju putne troškove.
Što se naših aktivnosti u prvom polugodištu tiče, tradicionalno ćemo obeležiti Evropski dan jezika, uz kvizove, muziku..., a najavljene su i dve razmene učenika - đaci OŠ "Žarko Zrenjanin" će ugostiti svoje vršnjake iz Nemačke, dok će Gimnazijalci putovati u Nemačku.
Razmenili smo i utiske o novim udžbenicima, digitalizaciji, Erazmus+ projektima...
Dogovoreno je da sledeći sastanak održimo krajem novembra / početkom decembra.
12 септембар 2018
Digitalni čas 2018.
Nagradni konkurs namenjen je svim predmetnim i razrednim nastavnicima osnovnih škola čiji je osnivač Republika Srbija.
Rad treba da sadrži:
– prikaz jedne nastavne jedinice čiju realizaciju prati upotreba informacionih tehnologija kao nastavnog sredstva i
– prikaz aktivnosti realizovanih tokom određenog vremenskog perioda gde je IKT stavljen u funkciju rešavanja određenog, ranije uočenog, vaspitno-obrazovnog problema (npr. disciplina, motivacija, pažnja, odsustvo).
Prijava za učešće na konkursu i podnošenje radova i multimedijalnih materijala vrši se na veb strani: http://digitalnicas.mtt.gov.rs počev od 19. septembra 2018. godine
Rok za podnošenje radova je 2. oktobar 2018. godine.
09 септембар 2018
Nacionalna eTwinning konferencija 2018.
Amela Sambolić Beganović |
Stasele Riskiene |
Ivana Banković |
dobitnici eTwinning oznaka kvaliteta |
05 септембар 2018
Sastanak Aktiva
Predloženi dnevni red:
1. Aktuelnosti (projektna nastava, digitalizacija...),
2. Stručno usavršavanje (pogledajte ponudu u novom Katalogu, pa da CSU obavestimo o željama),
3. Plan rada u školskoj 2018/19. godini (razmislite o aktivnostima, pa da se organizujemo; prva nam je već 26. septembra - Evropski dan jezika),
4. Razno,
5. Dogovor o sledećem sastanku.
01 септембар 2018
Capturing curiosity and measuring progress in the EL classroom
30 август 2018
Inclusion and SEN
06 јул 2018
Razvoj jezičkih kompetencija
foto: Fondacija Tempus |
U uvodnom obraćanju, ministar prosvete Mladen Šarčević je izrazio podršku nastavnicima jezika, ali i najavio mogućnost da nastavnici u školi drže kurs jezika i za to budu dodatno plaćeni.
Domaći i strani eksperti za metodiku nastave jezika su govorili o značaju nastave pisanja, korišćenja prilagođene beletristike, te integrisanom učenju.
Ivona Gosner (Yvonne Gossner) je upoznala prisutne sa školskim sistemom u Švedskoj, gde je školovanje besplatno, đaci, njih 15 u odeljenju, uče i do 3 strana jezika od 6. razreda, a svaka škola odlučuje o tome koliko minuta nedeljno će biti posvećeno svakom jeziku. Najčešće je to 150 minuta nedeljno.
Aleksandra Stojanović-Milić |
Sarah Ellis, Colin Williams |
Yvonne Gossner |
Jasmina Đorđević |
Ellis, Williams |
U saradnji sa ZUOV-om i EPALE nacionalnim timom za podršku, organizator konferencije je Fondacija Tempus - Erazmus+ kancelarija za Srbiju. Konferenciju je podržalo Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
Using easy reader books - Yvonne Gossner
Content and language integrated learning; a holistic approach - Aleksandra Stojanović-Milić
Nastava stranog jezika u velikim grupama - Jasmina Đorđević
Predstavljanje platforme EPALE - Marica Vukomanović
Utiliser des vidéos pour développer les compétences à l'oral - Igor Stepanović, Uroš Antonić
Aufwärmen in Deutsch-praktische mündliche Übungen; Easy Reader Bücher in Unterricht; Diskussionen mit Deutschlehrern - Yvonne Gossner
Kako podsticati i održavati motivaciju učenika za aktivno učešće u nastavi: interaktivne vežbe i grupna diskusija - Ružica Madžarević, Ivana Vulić, Jovana Pavlović, Ljerka Gordić
14 - 15 Ručak
15 - 16.30 Radionice (paralelne sesije) - 2. deo:
Developing speaking skills through role-play and stories - Jasmina Đorđević
Le jeu de rôle en cours de français - Igor Stepanović, Uroš Antonić
Jačanje nastavničkih kompetencija u organizaciji nastave usmerene ka ishodima i standardima - Aleksandra Begović
Uzroci (de)motivisanosti učenika, načini kreairanja motivišuće atmosfere za učenje, tehnike za motivisanje učenika i veštine upravljanja odeljenjem - Ružica Madžarević, Ivana Vulić, Jovana Pavlović, Ljerka Gordić
16.30 - 17.15 Preporuke i zaključci
18 јун 2018
13 јун 2018
Willkommen 2018.
OŠ „Jovan Popović“ je ugostila takmičare iz nemačkog i engleskog jezika iz OŠ „Žarko Zrenjanin“, OŠ „Vuk Karadžić“, OŠ „Feješ Klara“, OŠ „Ivo Lola Ribar“ iz Novih Kozaraca, OŠ „Vasa Stajić“ iz Mokrina, OŠ „Novak Radonjić“ iz Mola i SSŠ „Miloš Crnjanski“ iz Kikinde. Istog dana je i Gimnazija organizovala takmičenje za svoje đake.
foto: OŠ „Jovan Popović“ |
foto: OŠ „Jovan Popović“ |
20 мај 2018
08 мај 2018
Rani nemački – usvajanje jezika
foto: CSU |
27 април 2018
23 април 2018
Digitalna učionica
Za učešće u ovom pilot programu su potrebni nastavnici koji žele da primene digitalne mogućnosti na času za dobrobit svojih učenika.
Potrebno je da podnesu biografiju i kratak video zapis u kome će navesti svoje trenutne aktivnosti usmerene u cilju digitalizacije nastave, želje i ideje, kao i motivaciju za učešće u projektu.
Najmotivisaniji nastavnici koji budu odabrani za učešće u projektu, dobiće adekvatnu obuku, opremu za kabinet uz koju će moći da izvode nastavu, kao i najsavremenije digitalne sadržaje.
17 април 2018
Škola iz snova
Na konkursu su učestvovali i učenici I1 OŠ „Đura Jakšić” sa svojom nastavnicom engleskog jezika Dobrislavom Ružić.
Svi učesnici konkursa su dobili zahvalnice za učešće.